Ferie w świetlicach

Nas dorosłych, kiedy wypowiadamy, albo słyszymy słowo wypoczynek, dopada nostalgiczny nastrój, a w głowie roi się od pomysłów jak go spędzić. Wypoczynek to czas wolny od pracy, szkoły, nakazanych zajęć. Najważniejsze, abyśmy w tym czasie wyrzucili z głów służbowe problemy i zawodowe sprawy. To czas dla nas! Powinniśmy się bawić, szaleć, czerpać z życia garściami. Pamiętajmy też o tym, żeby ten czas był wyjątkowy dla dzieci – one też potrzebują relaksu i swobody.

Tegoroczny zimowy wypoczynek, 60 dzieci ze świetlic środowiskowych z terenu Gmina Opalenica rozpoczęły tydzień wcześniej. Spędziły go w Domu Wczasów Dziecięcych we Wroniawach. Tam codziennie uczestniczyły w ciekawych zajęciach. Poznawały nowe gry i zabawy integracyjne, zdobywały umiejętności manualne wytwarzając piękne prace artystyczne. Nie zabrakło też aspektu edukacyjnego czyli zajęć z zakresu profilaktyki uzależnień od środków odurzających. Młodzi uczestnicy wypoczynku odwiedzili Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach oraz Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski we Wolsztynie. Niebywałą frajdę sprawiła im wizyta w gospodarstwie agroturystycznym w Kluczewie, gdzie dowiedziały się wielu interesujących informacji na temat codziennego życia naszych przodków. Nasi milusińscy mieszkali w pięknym, zadbanym pałacu, otoczonym parkiem. Zimowa i słoneczna aura sprzyjała spacerom oraz zabawom na świeżym powietrzu. Codzienne obfite i smaczne posiłki dodawały animuszu młodym uczestnikom wypoczynku. Na uznanie zasługują też wychowawcy, którzy z czułością i cierpliwością otaczali opieką wszystkich podopiecznych.
Ferie to czas na zasłużone, choć kontrolowane szaleństwo. Dzieci spędziły je dość beztrosko, ale ucząc się wielu ciekawych i pożytecznych rzeczy.

Wyjazd odbywał się od 5 do 10 lutego 2018r. Organizatorem był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy.

Iwona Tadyszak

źródło: OPS Opalenica

You may also like...

Loading Facebook Comments ...