Debata na temat współczesnego patriotyzmu

Młodzież z ZS w Opalenicy razem z opiekunkami Justyną Michalską oraz Romaną Albrecht w dniu 19.01.2018 r. wzięła udział w debacie na temat współczesnego patriotyzmu. Debata odbyła się w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie.

W spotkaniu uczestniczyli pracownicy naukowi: -prof. Krzysztof Podemski, prof. Janusz Karwat, prof. Eliza Grzelak, dr Piotr Oleksy oraz pan Paweł Kamiński – przedstawiciel Klubu Gazety Polskiej w Gnieźnie.

Uczestnicy debaty próbowali zdefiniować pojęcie patriotyzmu, pokazać jak wpływa na postrzeganie dzisiejszego świata, a także wskazać różnice między patriotyzmem a nacjonalizmem.

Celem dyskusji było również pokazanie, że odmienności ideologiczne nie muszą uniemożliwiać przeprowadzenie dyskusji, że można mieć różne punkty widzenia i perspektywy postrzegania świata.

Uczniowie opalenickiego Zespołu Szkół – licealiści i gimnazjaliści – wzięli bardzo czynny udział w debacie, wielokrotnie zajmowali głos, mieli okazję wysłuchać bardzo różnych opinii zaproszonych gości, mogli zadawać pytania, na które uczestnicy debaty chętnie odpowiadali.

Była to pierwsze z cyklu spotkań poświęconych współczesnemu systemowi aksjologicznemu a zorganizowanych przez Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie.

Młodzież z pewnością weźmie chętnie udział w następnych.

Justyna Michalska

Źródło: ZS Opalenica

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...