„Poezja zachowuje tchnienie boskości w człowieku”

16 listopada 2017 r. w opalenickim Zespole Szkół odbył się finał Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Na skrzydłach motywów”. W tym roku uczestnicy recytowali poezje zawierające dowolny motyw biblijny.

W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych w Opalenicy, Porażynie, Dakowach Mokrych, Rudnikach, Michorzewie i Wojnowicach, uczniowie z gimnazjów w Opalenicy i Michorzewie oraz uczniowie Zespołu Szkół w Opalenicy. Poziom konkursu był bardzo wysoki, recytatorzy z niezwykłym zrozumieniem przedstawili wybrane wiersze polskich poetów, m.in. Cz. Miłosza, Z. Herberta, A. Kamieńskiej, ks. J. Twardowskiego, W. Szymborskiej czy T. Różewicza. Jury doceniło zaangażowanie recytatorów oraz ich wrażliwość, która pozwoliła zaprezentować piękno i mądrość poezji. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej. Spośród uczniów szkół podstawowych najlepsi okazali się: Zofia Marchewka (Opalenica) i Łukasz Szober (Porażyn), którzy zajęli I miejsce ex aequo, wyróżniona została Weronika Dzierla z Wojnowic. Na poziomie gimnazjum I miejsce ex aequo zajęły: Weronika Knop (Michorzewo) oraz Zuzanna Marchewka i Michalina Zapłata (Opalenica), natomiast wyróżnieni zostali: Dawid Kaczmarek (Opalenica), Anna Pietrakowska (Opalenica) i Aleksandra Ultmańczyk (Michorzewo). Spośród uczniów Zespołu Szkół pierwszą nagrodę zdobyła Wiktoria Marciniak (1a LO), II miejsce zajęła Anna Skotarek (1a LO), a III – Adrianna Marek (3bd LO). Jurorzy byli przekonani, że tym razem „poezja zachowała tchnienie boskości w człowieku”.

Tekst: Anna Czerwiec

Zdjęcia: Elżbieta Mortka

Źródło: ZS Opalenica

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...