Świetlice na szlaku…

Kto powiedział, że jesień to nie jest dobry czas na aktywność. Wręcz przeciwnie kiedy dopada nas chandra, tak charakterystyczna dla tego okresu, ubierzmy dresy, obuwie sportowe i pogimnastykujmy nasze ciało. Aktywność to nie tylko praca nad poprawą tężyzny fizycznej, czy wydolności oddechowej. To przede wszystkim radość ze zmotywowania się do działania.

Udaną imprezę profilaktyczną połączoną z turniejem sprawnościowym od trzech lat organizuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy dla dzieci ze Świetlic Środowiskowych z elementami socjoterapii z Opalenicy, Wojnowic, Rudnik, Daków Mokrych oraz Jastrzębnik. Tegoroczna pt.: Rajd profilaktyczny „ Barwnym szlakiem” odbyła się dnia 6 października. Tym razem ze względu na deszczowy kaprys aury około stu uczestników przybyło autokarami, a nie pieszo jak w ubiegłej edycji. Dzieci spotkały się w szkole w Rudnikach około godziny piętnastej. Tam zjadły ciepły posiłek i włączyły się do działań przygotowanych dla nich przez gospodarzy. Pani Danuta Lisicka-Obst wychowawca świetlicy w Rudnikach oraz nauczyciel wychowania fizycznego pan Jakub Koszuta przygotowali dla wszystkich uczestników wspaniałe igrzyska sportowe. Konkurencji sędziowanych przez nauczycieli szkoły w Rudnikach było pięć, a każda z nich dopasowana do wieku i sprawności uczestników. Nasi mali sportowcy zmagali się w slalomie piłkarskim, rzutach woreczkami do kosza, skokach na skakance, rzutach obręczą do celu, skokach zawrotnych przez ławeczkę. W poszczególnych konkurencjach nagrody zdobyli:

Slalom piłkarski
Miejsce I – Nikola Miller Świetlica Opalenica
Miejsce II- Szymon Ludwiczak Świetlica Jastrzębniki
Miejsce III- Tobiasz Włodarczak Świetlica Jastrzębniki

Rzuty woreczkami do kosza
Miejsce I – Adrian Wośkowiak Świetlica Jastrzębniki
Miejsce II – Martyna Drąg Świetlica Rudniki
Miejsce III- Wojciech Pigla Świetlica Rudniki

Skoki na skakance
Miejsce I – Weronika Kałek Świetlica Wojnowice
Miejsce II – Martyna Nowak Świetlica Rudniki
Miejsce III – Marta Górczak Świetlica Dakowy Mokre

Rzuty obręczą do celu
Miejsce I – Radosław Świtała Świetlica Jastrzębniki
Miejsce II- Nikola Miller Świetlica Opalenica
Miejsce III – Ksawier Tomala Świetlica Rudniki

Skoki zawrotne przez ławeczkę
Miejsce I – Filip Buda Świetlica Rudniki
Miejsce II – Martyna Drąg Świetlica Rudniki
Miejsce III – Marta Szczepańska Świetlica Jastrzębniki.

W spotkaniu nie zbrakło też elementu profilaktycznego. Wysłuchano koncertu profilaktycznego Jacka i Michała Musiatowicz „Rodzina nade wszystko”. Oprócz jednoznacznej wymowy „Stop Używkom” – wykonawcy zwracali też uwagę na wartości rodzinne jak miłość i wzajemny szacunek. Mówili o poczuciu odpowiedzialności za swoje czyny. Zwracali też uwagę na zagrożenia wynikające ze współczesnej technologii tzw. ”cyber przemocy”.

Spotkanie zakończyło się o godzinie osiemnastej. Staramy się, aby realizowane przez nas przedsięwzięcia z motywem sportowym nie zaszczepiały u dzieci ducha rywalizacji, wręcz przeciwnie pragniemy uzmysłowić im, że każdy z nas ma predyspozycje do czegoś innego. Jeden jest mistrzem karate, drugi matematyki, a jeszcze inny świetnie gotuje. Należy spróbować wszystkiego i szukać swojego przeznaczenia. Ważne, aby lubić to co się robi i potrafić współpracować z innymi.

Iwona Tadyszak

Źródło: OPS Opalenica

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...