miejsce-na-reklame-top

Studia za granicą w zasięgu ręku

O tym właśnie starały się przekonać naszych uczniów Zespołu Szkół w Opalenicy przedstawicielki EduExperience: pani Nina Suffczyńska – dyrektor marketingu w firmie doradztwa strategicznego, pani Agnieszka Szer – Andrzejczak – koordynator doradztwa strategicznego oraz Paulina Cecuła – studentka 2 roku medycyny w Imperial College London w Wielkiej Brytanii, który jest uniwersytetem ścisłym.

Spotkanie odbyło się 19.10. w holu Zespołu Szkół w Opalenicy i trzeba dodać, że nasza szkoła jest jedną z trzech w Wielkopolsce, w których takie prezentacje mają się odbyć. Goście przekonywali, ze przed młodymi ludźmi drzwi na świat są otwarte, trzeba tylko uczyć się języków obcych, mieć pasję, motywację i determinację. Paulina Cecuła mówiła o życiu akademickim, zasadach studiów i procesie rekrutacji.

Życie pozalekcyjne studentów w Wielkiej Brytanii toczy się wokół kierunku, który się studiuje, przy czym istnieje mnóstwo różnych stowarzyszeń, więc każdy wybierze coś dla siebie. Do studiowania w Wielkiej Brytanii skłoniły panią Paulinę sposób nauczania, podejście do studentów oraz systemowe nauczanie, co jest zupełnie różne od polskich realiów. Oczywiście wiele czasu spędza się w bibliotece, ale zawsze można liczyć na wsparcie i pomoc nie tylko kolegów, ale także wykładowców. Studia trwają 6 lat, przy czym 1 i 2 rok to uczenie się teorii, 3 rok to praktyka, 4 rok jest dodatkowy, ponieważ wybiera się kierunek i może być on inny niż zaczęty, 5 i 6 rok to ponownie nauczanie praktyczne. Okazuje się, że do studiowania za granicą nie jest potrzebna matura międzynarodowa, wystarczy napisać test z języka.

Pani Paulina poradziła także, jak wybrać uniwersytet. Trzeba po pierwsze sprawdzić rankingi, wymagania, kryteria oceniania, lokalizację uniwersytetu oraz opinie studentów. Najważniejsza jest jednak znajomość języka obcego, co wielokrotnie podkreślała.

„Warto uczyć się języków” – tymi słowami zwróciła się także do zebranych licealistów pani dyrektor Genowefa Wasiak, motywując ich do działania i spełniania marzeń, aby studia za granicą w przyszłości stały się faktem.

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


7 + osiem =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>