78. rocznica wybuchu II wojny światowej

W piątkowe popołudnie, 1 września w Opalenicy odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Główna część obchodów miała miejsce na placu Piłsudskiego, gdzie – pomimo rzęsistego deszczu – mieszkańcy gminy zgromadzili się licznie, aby oddać cześć bohaterom i ofiarom drugiej wojny światowej.

Im odleglejsze czasy od zakończenia II wojny światowej, tym trudniej zrozumieć jest kolejnym pokoleniom rozmiar tragedii, jaka rozegrała się od 1 września 1939 roku do maja 1945 roku. Dlatego ważne jest organizowanie oraz uczestnictwo w uroczystościach wydobywających z naszej niepamięci okrucieństwa tamtego mrocznego czasu.

Mieszkańcy Gminy Opalenica przypomnieli światu o fakcie, że wojny są najgorszym i najokrutniejszym sposobem rozwiązywania konfliktów między ludźmi. Wrzesień 1939 roku był dla Polski wyjątkowo tragiczny. Zawiedli nas sojusznicy, którzy mogli odwrócić karty historii. A 17 września nasza Ojczyzna musiała upaść po ciosie w plecy zadanym przez sowietów.

Tekst: TM

Foto: PŁ

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...