Kolonie na Podhalu

Kiedy słyszymy słowo lato oczami wyobraźni oglądamy siebie opalonych na słonecznej plaży, czy radośnie pluskających w morzu. Taki próżny relaks to sama radość, ale aktywne wakacje są też bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla współczesnej młodzieży, która całą swoją uwagę i energię skupia na gadżetach elektronicznych. Ruch, słońce, wysiłek fizyczny to wspaniała forma wypoczynku, do tego przepiękne okoliczności przyrody – czegóż więcej potrzeba?

Kolonie czy obóz to wielki sprawdzian dla umiejętności społecznych oraz samodzielności dzieci. Z dumą mogę powiedzieć, że 30 dzieci z naszej gminy, zdało go na piątkę. Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy zorganizował dzieciom ze świetlic środowiskowych z elementami socjoterapii z Opalenicy, Wojnowic, Rudnik, Jastrzębnik i Dakowych Mokrych dziesięciodniowy wyjazd do Ochotnicy Dolnej. Wiele z nich po raz pierwszy w życiu musiało zmierzyć się ze wspinaczką górską. Zadanie zostało wykonane brawurowo, bowiem wszyscy zdobyli o własnych siłach dwa szczyty: Okrąglicę i Turbacz. Mało tego, wrócili pełni sił i energii na zwiedzanie kolejnych niezwykle ciekawych podhalańskich zakątków. Koloniści odwiedzili Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu, natomiast w Zakopanem przewodnik oprowadził ich po Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzysku i po Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Uwieńczeniem spaceru po Zakopanem były kąpiele w tamtejszym Aquaparku. Kolejne dni przebiegały również bez nudy. Dzieci spacerowały cudownym wąwozem Homole wzdłuż potoku Kamionka oraz po zaporze wodnej na Jeziorze Czorsztyńskim podziwiając zamek Dunajec w Niedzicy. Ciekawymi miejscami, które także obejrzeli nasi milusińscy to: jaskinia Bielska w Tatrach Słowackich oraz miejscowość Szczawnica z pijalnią wód i zjawiskowym Parkiem Zdrojowym. Poza wycieczkami nasi młodzi wczasowicze spędzali czas nad rzeką Ochotnica oraz uczestnicząc w zabawach i konkursach kolonijnych. Podczas całego pobytu aura dopisywała więc cały, bogaty program rekreacyjno – kulturalny został zrealizowany.

Turnus odbył się od 24 czerwca do 3 lipca 2017r. Dzieci mieszkały w Ośrodku Kolonijnym w Ochotnicy Dolnej. Podczas kolonii realizowany był także program z zakresu profilaktyki uzależnień. Organizatorem wyjazdu był Ośrodek Pomocy Społecznej w Opalenicy.

Iwona Tadyszak

Źródło: OPS Opalenica

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...