Wycieczka do krainy Tysiąca Jezior

We wtorek, 23 maja bieżącego roku gimnazjaliści z klasy 3B oraz 3C wyruszyli na czterodniową wycieczkę do malowniczej Krainy Tysiąca Jezior. Kierownikiem wycieczki była pani Iwona Radomska, a opiekę sprawowały również pani Izabela Kurek oraz pani Lucyna Szuder.

Pierwszy przystanek naszej wyprawy, to miasto Toruń. Tam zwiedziliśmy Starówkę, mieliśmy okazję zobaczyć Krzywą Wieżę, a także Dom Kopernika. Następnie udaliśmy się na warsztaty chemiczne do Centrum Chemii w Małej Skali znajdującego się w Kamienicy Alchemika przy ulicy Browarnej. Uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonywać różne doświadczenia chemiczne np. otrzymywanie wodoru i badanie jego właściwości. Możliwość samodzielnego eksperymentowania i wspaniałe poczucie humoru prowadzących zajęcia, czyli Pana Łukasza i Pana Piotra na pewno długo pozostaną w pamięci gimnazjalistów.

 Po przyjeździe do ośrodka Leśne Wrota w Klewkach mogliśmy wypocząć, zachwycając się urokami położonego nieopodal jeziora.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od przejazdu do Mazurolandii położonej w Gierłoży koło Kętrzyna, gdzie zobaczyliśmy broń oraz stroje z okresu II wojny światowej. Każdy miał też możliwość przejażdżki wozem pancernym. Atrakcją było również Muzeum Militariów, gdzie oprócz przedmiotów użytku codziennego mogliśmy obejrzeć makiety przedstawiające m.in. Wilczy Szaniec, czyli kwaterę Hitlera z okresu II wojny światowej, który chwilę później zwiedzaliśmy. Następnie udaliśmy się do Giżycka – stolicy polskiego żeglarstwa – malowniczo położonego nad jeziorami Niegocin oraz Kisajno. Tam mieliśmy okazję zobaczyć mury Twierdzy Boyen oraz most obrotowy. Ostatni punkt zwiedzania tego dnia stanowiła perła baroku północnej Polski, czyli Bazylika w Świętej Lipce. Mieliśmy tam okazję usłyszeć koncert organowy na wspaniałych organach z 1905 roku.

Trzeci dzień wycieczki spędziliśmy w stolicy Warmii i Mazur – Olsztynie. Obserwowaliśmy ciała niebieskie w kopule Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, bliżej poznaliśmy postać wybitnego astronoma – Mikołaja Kopernika, a pozostałości jego prac zobaczyliśmy w Zamku Kapituły Warmińskiej, gdzie mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Po powrocie do ośrodka odbyło się pożegnalne ognisko.

Ostatni dzień przyniósł wiele wrażeń. Mieliśmy przyjemność podziwiać starodawne budownictwo, a także wystrój wnętrz na tle miejscowej flory i fauny w Skansenie Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Ostatnią atrakcją naszej wycieczki były pola grunwaldzkie, gdzie mogliśmy lepiej poznać okoliczności wielkiej bitwy 1410 roku, a szlak wielkiego pojedynku wieńczyła wizyta w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę, pełni pozytywnych emocji i wrażeń, wróciliśmy do domów.

Była to nasza ostatnia wycieczka w gimnazjum i na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

Źródło: Gimnazjum w Opalenicy

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...