Dakowski Dwór

Europejska kultura pamięci

15 maja w holu Zespołu Szkół w Opalenicy odbyło się oficjalne przedstawienie efektów projektu historycznego, w którym wzięło udział 15 uczniów z liceum oraz technikum. Międzynarodowy projekt obejmował zwiedzanie Weimaru oraz różnorodne warsztaty, które realizowano na terenie byłego obozu koncentracyjnego Buchenwald.

Wystąpienie przygotowane przez uczestników tego przedsięwzięcia miało na celu przybliżenie młodzieży historii II wojny światowej. Podczas oficjalnego podsumowania przedstawiono sprawozdanie z tygodniowego pobytu uczniów w Weimarze. Podczas trójstronnej wymiany z Niemcami i Francuzami młodzież z opalenickiego ZS miała m. in. możliwość pracy w archiwum byłego obozu koncentracyjnego Buchenwald, gdzie odnaleziono dokumenty tyczące czterech osób z okolic Opalenicy. Uroczystość uświetniła obecność świadków wydarzeń tamtych dni. W ramach wcześniejszego projektu o nazwie „Budowa mostów”, zgodzili się oni na spisanie swoich wspomnień, które zostały obecnie odczytane przez uczniów. Przedstawieniu wyników pracy towarzyszyło przekazanie rodzinom ofiar odnalezionych dokumentów potwierdzających pobyt mieszkańców naszego powiatu w Buchenwaldzie. Po części oficjalnej, goście honorowi udali się wraz z nauczycielami i uczestnikami projektu do biblioteki, gdzie w kameralnej atmosferze przywoływali kolejne wspomnienia z czasów swojej młodości, przypadającej na II wojnę światową. Była to dla uczniów wyjątkowa możliwość, aby swoją wiedzę historyczną wzbogacić o prywatne historie naocznych świadków wojny.

Tekst: Adrian Sadowski

Fotografia :Elżbieta Mortka

15 maja w holu Zespołu Szkół w Opalenicy odbyło się podsumowanie trojstronnego projektu „Czy wszystko jest tylko przeszłością? -europejska kultura pamięci” realizowanego przez uczniów Liceum Ogolnokształcacego oraz Technikum w Opalenicy, Gimnazjum im. Johna Lennona w Berlinie oraz Liceum im. Stanisława Leszczyńskiego w Wissembourgu (Francja). Na spotkanie zaproszeni zostali „świadkowie czasu” – osoby, których indywidualne opowieści złożyły się się na uniwersalny obraz czasów wojny i okupacji przedstawiony w książce „Budowa mostów” bedącej efektem projektu realizowanego w roku 2005 przez polskich i niemieckich senirów oraz licealistów z Opalenicy. W czasie pierwszej części spotkania uczniowie zapoznali zebranych z fragmentami wspomnień z tej publikacji. Nastepnie młodzież przedstawiła cele obecnego projektu oraz sprawozdanie z tygodniowego pobytu uczniów w Weimarze. Uczniowie integrowali się z rowieśnikami z Francji i Niemiec, zwiadzali Weimar oraz poznawali kulturę i sztukę a przede wszystkim brali udzial w warsztatach w obozie w Buchenwaldzie. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca młodzież pracowała w grupach – studiowała życiorysy więźniów, prowadziła wykopaliska, szukała śladów muzyki w obozowym życiu lub prowadziła „poszukiwania” archiwistyczne. Ta ostatnia grupa odnalazła dokumenty dotyczące czterech osób z okolic Opalenicy. Podczas poniedziałkowego spotkania pani dyrektor przekazała jeden z kompletów odnalezionych dokumentów rodzinie więźnia. W ostatniej częsci spotkania młodziez przedstawiła wymowne przykłady losów żołnierzy z naszej gminy. Życiorys Leona Krysztofiaka przedstawiony został w obecności jego syna Włodzimierza, który odnalazł grób ojca zastrzelonego w Holandii po ponad czterdziestu latach, dzięki współpracy urzedów miasta w Opalenicy i Zevenbergen.

Świadkowie czasu powoli odchodzą, a wraz z nimi znika bezcenne świadectwo ludzkich cierpień i heroizmu. Projekty takie jak „Budowa mostów” i „Europejska kultura pamięci” dają młodzieży możliwość zmierzenia się z przeszłością i dialogu między narodami – dialogu, bez którego niemożliwe jest wzajemne zrozumienie i współpraca oparta na szacunku i otwartości.

Katarzyna Leksowska

Źródło: ZS Opalenica

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


× 4 = cztery

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>