Powstanie replika Zamku Opalińskich

Sensacyjna wiadomość dla naszego miasta – w tym tygodniu została potwierdzona informacja na temat której elektryzowali się najbardziej wzięci archeolodzy powiatu Nowotomyskiego.

Tuż po rozpoczęciu prac przy budowie zespołu przedszkolno-żłobkowego przy ul. Zamkowej zostały odkryte pozostałości Zamku Opalińskich – część fosy i różnego rodzaju drobne przedmioty codziennego użytku, takie jak kawałki ceramiki i naczynia. Co ciekawe, informacja o tych znaleziskach podana została tuż po ich odkryciu, jednak jedna z informacji została zatajona i oczekiwała potwierdzenia. Okazało się, że w ruinach zamku znaleziono także swego rodzaju „kamień węgielny”, wkopany przed rozpoczęciem jego budowy. Jest to stara wielka skrzynia, w której znajdują się zapisane i rozrysowane na pergaminie plany podziemnych tuneli wraz ze szkicami zamku. Po rocznych badaniach jakie przeprowadzono przez archeologów z instytutu Homensoamunos w Poznaniu okazuje się, że szkice są na tyle dokładne, iż na ich podstawie można by odbudować zamek.

Z nieoficjalnych źródeł naszej redakcji udało się ustalić, że na podstawie odnalezionych planów włodarze miasta zbudują replikę zamku w mniejszej skali przy zespole przedszkolno-żłobkowym, aby uczcić pamięć naszych przodków. Budowla stała by się nie lada atrakcją dla mieszkańców ale również turystów. Uchwałą Rady Gminy z dnia 30 marca 2017 roku dokonano już zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, a pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie na rok 2018. Budowla ma zostać oddana do użytku w styczniu 2019 roku. Jak udało nam się jeszcze dowiedzieć, w fosie wokół zamku mają znajdować się prawdziwe aligatory. Jeden z pracowników UM Opalenica odpowiedzialny za tą inwestycję uchylił naszym Czytelnikom rąbka tajemnicy:

– Rozmieszczenie żywego inwentarza w fosie wokół Zamku Opalińskich to jeszcze niepotwierdzona informacja. Wszystko jest zależne od tego, czy uda nam się uzyskać dofinansowanie z funduszy unijnych na zakup aligatorów. Niestety, ale możemy mieć problem ze spełnieniem wszystkich kryteriów i bardzo prawdopodobne, że będziemy musieli zadowolić się ich balonowymi odpowiednikami.

Poniżej prezentujemy zdjęcie jak wygląda skrzynia która została odnaleziona:

SONY DSC

SONY DSC

Niebawem na łamach naszego portalu przedstawimy wstępną wizualizację Zamku Opalińskich – bądźcie czujni.

PRIMA APRILIS 🙂

You may also like...

Loading Facebook Comments ...