Egzamin z pierwszej pomocy w mundurówce

Po trzech latach pokazów i zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy klasa służb mundurowych-3E, jako piąty już rocznik w LO w Opalenicy, przystąpiła do egzaminu z zakresu pierwszej pomocy medycznej. Egzamin składał się z dwóch części: pisemnej i praktycznej. Odbył się w piątek 17 i w sobotę 18 marca 2017 roku. Egzamin oparty był na aktualnych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji i pokazał duże umiejętności uczniów.

Wcześniej, przez trzy lata uczniowie uczestniczyli w zajęciach i pokazach z pierwszej pomocy. Zajęcie zostały zorganizowane przez Ratowników Przedmedycznych Enea Operator, biorących udział w Wolontariacie Pracowniczym „Z porywu serca”. Prowadził je wolontariusz Jarosław Cyprian. Uczniowiepodkreślają również, że zdobyli bardzo dużą wiedzę podczas ćwiczeń na obozach szkoleniowych w Łężeczkach, gdzie również pojawili się wolontariusze. Poza tym mundurówka znacząco poszerzyła i utrwaliła swoje wiadomości podczas zajęć z pierwszej pomocy, prowadzonych przez Elżbietę Morkę. Dodatkowym atutem jest fakt, że wszystkie ćwiczenia odbywały się na profesjonalnym sprzęcie.

Cieszy fakt, że uczniowie dzięki pokazom nabyli nie tylko wiedzę, ale i umiejętności praktyczne. Na egzaminie potrafili dokonać oceny stanu osoby nieprzytomnej wykonać uciski klatki piersiowej, oddechy ratownicze, wiedzieli, jak bezpiecznie użyć defibrylatora zewnętrznego AED, radzili sobie z urazami rąk, nóg, głowy, wykazali się inwencją własną w ratownictwie w symulowanych sytuacjach problematycznych.

Egzamin pokazał, że systematyczność, duży profesjonalizm, doskonałe przygotowanie merytoryczne wolontariusza pana Cypriana, świetny sprzęt ratownictwa do ćwiczeń i wielogodzinne zajęcia oraz ćwiczenia na obozach w Łężeczkach przynoszą już wymierne efekty. Sami uczniowie podkreślali wielokrotnie, że dzięki temu, ze wybrali klasę służb mundurowych w Opalenicy są bardzo dobrze przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Egzamin przeprowadził instruktor z Wrocławia, ratownik medyczny pan Tomasz Raduchowski, który wyraził uznanie dla umiejętności naszych uczniów i stwierdził, że z roku na rok poziom uczniów w tym zakresie wzrasta.

Jesteśmy dumni z takich osiągnięć uczniów i gratulujemy im, ale nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie ofiarne zaangażowanie wolontariusza pana Jarosława Cypriana, który już od kilku lat związany jest z opalenicką mundurówką. Poprzez te wydarzenia widać ogromny sens prowadzenia takich zajęć, a przede wszystkim sens powstawania takich klas służb mundurowych.

Tekst: Elżbieta Mortka

Fotografia: Elżbieta Mortka

Źródło: ZS Opalenica

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


9 − = sześć

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>