Akademicy na wykładach profesora Jankowiaka

Profesor Stanisław Jankowiak od wielu już lat spotyka się z uczniami Zespołu Szkół w Opalenicy. W ostatni czwartek, 9 marca, uczniowie klas akademickich z klasy 1AD i 2A uczestniczyli w wykładach i ćwiczeniach z profesorem.

Obszar zainteresowań badawczych pana profesora dotyczy najnowszej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów politycznych (walki o władzę w Polsce po II wojnie światowej, Poznańskiego Czerwca, stalinizmu, strajków studenckich, Solidarności, transformacji ustrojowej 1989 r., funkcjonowania tajnych służb w PRL), kwestii narodowościowych (zwłaszcza sytuacji Niemców po II wojnie światowej), stosunków państwo-Kościół itp. Profesor zajmuję się także historią pamięci. Tym razem młodzież wysłuchała wykładu na temat Solidarności. Był to już drugi cykl wykładów dotyczących tego zagadnienia. Okazało się, że młodzi akademicy są bardzo zainteresowani omawianą tematyką. Zadawali mnóstwo pytań i już szykują się na następne spotkanie z profesorem Jankowiakiem.

Tekst: Elżbieta Mortka

Fotografia: Elżbieta Mortka

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


jeden − 1 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>