Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

W środę, 1 marca w Opalenicy miały miejsce uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się one od mszy świętej w intencji bohaterów polskiego podziemia w kościele pw. św. Mateusza w Opalenicy. Po nabożeństwie na Skwerze Obrońców Wiary i Ojczyzny odbyła się krótka uroczystość patriotyczna.
Po powitaniu gości i Mazurku Dąbrowskiego, prowadzący Krzysztof Sadowski poprosił zebranych o uczczenie minutą ciszy pamięci Zygmunta Duda. Regionalista, którego pogrzeb odbył się dwa dni wcześniej, aktywnie współtworzył poprzednie wydarzenia patriotyczne. 1 marca był dniem, gdy po raz pierwszy nie było wśród nas pana Zygmunta.
W strugach rzęsistego deszczu przybliżono fakty dlaczego czcimy pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Zwrócono uwagę, że święto obchodzimy od niedawna, gdyż dopiero parę lat temu zaczęliśmy odkrywać prawdę o bohaterach walczących z komunizmem. Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek oraz pokaz świetlny przygotowany przez opalenicki Fan Club Lecha Poznań.

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...