Trzecie miejsce historyków z opalenickiego liceum

Licealiści Opalenickiego Zespołu Szkół kolejny już raz zajęli wysokie, trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez Magazyn Historyczny „Mówią wieki”. Uczestnicy klasy akademickiej 3A Klaudia Kaczmarek, Magdalena Kaczmarek i Dagmara Muchowska z opiekunem zespołu  Elżbietą Mortką w tym roku długo czekali na wyniki końcowe.

W trudnej rywalizacji ze szkołami z całej Polski opalenicka grupa Szkolnej Ligi Historycznej zdobyła III miejsce za zadania wykonywane każdego miesiąca roku szkolnego 2015/2016. Udział w konkursie jest nie lada wyzwaniem, gdyż wymaga ogromnej dodatkowej pracy, sięgania do źródeł historycznych, opracowania i filmowania inscenizacji w oparciu o realia dawnych epok, itp. W nagrodę magazyn „Mówią wieki” poprzez swoich sponsorów organizował corocznie kilkudniowe warsztaty historyczne dla laureatów konkursu połączone ze zwiedzaniem. W tym roku sponsorzy wycofali się i być może dlatego podsumowanie konkursu trwało tak długo.

SONY DSC

SONY DSC

Już od 15 lat pani Elżbieta Mortka niezmiennie wspiera pracę licealistów w tym konkursie i  zaraża swoją pasją kolejne grupy uczniów, którzy osiągają znakomite wyniki. Od 2013 roku były to już tylko miejsca na podium: w 2013 roku miejsce drugie, a w 2014, 2015 i 2016 roku były to miejsca trzecie w Polsce. W zeszłym roku za zajęcie 3 miejsca w Polsce Redakcja Magazynu Historycznego „Mówią wieki” zaprosiła drużynę Zespół Szkół w Opalenicy do wzięcia udziału w warsztatach historycznych pt. „Królestwo Polskie – granica politycznego i społecznego kompromisu”. Warsztaty przeprowadzone zostały m.in. w Warszawie, Łodzi, Nieborowie, Piotrkowie Trybunalskim i Łowiczu, a młodzież przeżyła niesamowitą przygodę.

Zaproszenie na warsztaty było formą podsumowania konkursu Szkolna Liga Historyczna oraz docenieniem  i nagrodzeniem  jej laureatów.

Realizacja zadań w konkursie” Mówią wieki” zawsze wymaga dużego nakładu pracy oraz twórczej inwencji, dlatego udział w nim jest dla uczniów cennym doświadczeniem edukacyjnym i niezwykłym przeżyciem.

Tekst: Danuta Saroszyk  Socha

Źródło: ZS Opalenica

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...