Z wizytą w TVP 3 Poznań

Pracownik TVP Daniel Pajączkowski oprowadził uczniów Zespołu Szkół w Opalenicy po budynku telewizji, pokazując niektóre sekrety produkcji popularnych programów.


Mieli oni okazję obejrzeć „news room”, gdzie pracuje wydawca odpowiedzialny za daną edycję programu informacyjnego i gdzie przydziela się zadania dziennikarzom. W studiu, w którym prezentowane są wiadomości, można było usiąść w krześle prezentera, przeczytać tekst z telepromptera i zobaczyć siebie na ekranach monitorów. Miłośnikom techniki zaimponowały kosztowne lampy i kamery – najtańsze z nich to wydatek rzędu 250000 złotych. Jeszcze droższy sprzęt można było podziwiać w reżyserce, gdzie pracują specjaliści od dźwięku i obrazu.

Przygotowanie nawet krótkiego programu informacyjnego to wysiłek przeszło 30 osób, o czym łatwo zapomnieć, gdy widzi się jednego czy dwóch prezenterów na ekranie. W archiwum telewizji uczniowie zostali zapoznani z różnymi nośnikami, na których nagrywany jest i przechowywany materiał filmowy. Najstarsze nagrania zgromadzone w Poznaniu pochodzą z lat pięćdziesiątych; korzystają z nich dziennikarze, ale również naukowcy zajmujący się historią telewizji.

Udanym zakończeniem tego udanego wyjazdu okazało się zwiedzanie Katedry na Ostrowie Tumskim.

Danuta Szaroszyk-Socha

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...