„Ten chłopak. Ta dziewczyna”

Wspieram, doceniam, okazuję życzliwość, szanuję – takie postawy wobec seniorów chcę realizować uczniowie wraz z  społeczną „Zauważeni”.  Dzięki współpracy z organizatorami akcji – redakcją programu UWAGA! TVN oraz Fundacją ZACZYN, uczniowie zaangażowali się w jej realizację. Uczniowie pragną aby  w ramach kampanii przyłączyć się do ogólnopolskiego konkursu dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych „Ten chłopak. Ta dziewczyna.” Jego ideą jest  zapoznanie się młodzieży z sytuacją osób starszych w naszym kraju. Odkrycie przez uczniów podobieństw towarzyszących młodości i dojrzałości.

Począwszy od września, aż do końca listopada wypełniamy zadania konkursowe. Na godzinach wychowawczych poruszamy tematy związane z Seniorami. W małych grupach spotykamy się też ze starszymi osobami, które mogą być dla nas inspiracją. Poznajemy ich życie, pasje, problemy. Jedni nawiązali kontakty z osobami znanymi w środowisku (pisarką, emerytowana nauczycielką, historykiem), inni nie szukali daleko- rozmawiali z pradziadkami, babciami czy też sąsiadami.Wszystkie te spotkania okazały się bardzo ciekawe, dające radość zarówno nam, jak też seniorom. Jednym z zadań jest stworzenie Podręcznika Seniora. W tym celu zbieramy informacje o tym, jaką ofertą dla osób starszych dysponuje nasze miasto i gmina.

W dniu 12 października spotkaliśmy się z Seniorkami z Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów, by móc poznać ideę  jego funkcjonowania, natomiast 17 października gościliśmy seniorów w naszej szkole. Na spotkanie z nami przybyli państwo Dziamscy z Rudnik, pani Felicja Ratajczak, pani Wanda Kałek znana jako Apolonia Karmelkowa, oraz pani Barbara Krysicka. Wszyscy zgodnie przyznaliśmy ,że w osobach starszych nadal tkwi wielki potencjał twórczy, chęć i radość tworzenia. Podziwiamy, jak aktywni  i pełni pasji są starsi ludzie!

Zaangażowanie w kampanię zupełnie zmieniło nasze myślenie o Seniorach. Przed nami kolejne zadania. Mamy nadzieję, że dalej będziemy utwierdzać się w przekonaniu,  że w starszych osobach wciąż uśmiecha się „Ten chłopak. Ta dziewczyna”.

Źródło: Gimnazjum w Opalenicy

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...