Mała ojczyzna – wspólna sprawa; relacja

„Powiedz – a zapomnę, pokaż – a zapamiętam, pozwól mi wziąć udział – a zrozumiem” (Konfucjusz)
„Nie pytajmy, co może dla nas uczynić Ojczyzna. Pytajmy, co my możemy dla niej uczynić” (J.F. Kennedy)

Jak dzisiaj być patriotą? Jak wywierać wpływ na rzeczywistość wokół nas? Co robić, aby efektywnie rozwiązywać problemy lokalnej społeczności? Czym jest dla mnie mała ojczyzna? Dlaczego miejsce zamieszkania powinno być powodem do dumy, o które warto dbać? Do kogo się zwrócić, aby szybko i sprawnie zażegnać problem nurtujący miejscową społeczność? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczniowie Gimnazjum im. Gen. K. Sosnkowskiego w Opalenicy, którzy wzięli udział w ogólnopolskim programie  „Mała ojczyzna – wspólna sprawa”.

Jest to wspólne przedsięwzięcie Fundacji BGK, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności  i Fundacji Rozwoju Wolontariatu, którego celem jest zwiększenie aktywności lokalnej młodzieży gimnazjalnej z miejscowości do 20 tys. mieszkańców oraz zwrócenie uwagi na potrzeby i problemy w tzw. małych ojczyznach.

Zajęcia prowadziły leszczyńskie studentki-wolontariuszki Fundacji Rozwoju Wolontariatu: Maria Orzechowska, Paulina Lutowicz i Joanna Giezek. Koordynatorem szkolnym projektu była  wychowawczyni klasy 1A – Anna Leśniak. W czasie trzech zajęć warsztatowych wolontariuszki stosując metody aktywizujące  podnosiły poziom świadomości obywatelskiej młodzieży. Zwracano uwagę na wartość jednostki, budowanie relacji międzyludzkich oraz na pozytywne aspekty działań zespołowych.

Zwieńczeniem akcji była edukacyjna gra terenowa o tematyce obywatelskiej pt. „To Jest Opalenica, co dziwi i zachwyca.”, która odbyła się  4 czerwca  br. w Opalenicy. Zabawa rozpoczęła się uroczystym przecięciem wstęgi przez Przewodniczącą Rady Powiatu Panią Marię Galas o godzinie 8:00 na boisku naszego Gimnazjum i trwała trzy godziny. Gimnazjaliści zostali podzieleni na grupy, otrzymali balony, których kolory były jednocześnie nazwami drużyn oraz materiały z mapami i poleceniami do wykonania. Zadania czekały na nich między innymi przy Urzędzie Miasta i Gminy,  na komisariacie Policji, dworcu PKP, poczcie,  plebanii czy piekarni. Aby otrzymać punkty, uczestnicy gry musieli rozwiązać zadania czekające na nich w oznaczonych lokalizacjach miasta. W całym wachlarzu problemów do rozwiązania znalazły się między innymi krzyżówka dotycząca Opalenicy, równania liniowe, zadania „Sokole Oko” – uczestnicy szukali elementów przedstawionych na karcie startowej, a następnie uzupełnili ich lokalizację na planie miasta i je nazywali,  ćwiczenia sprawdzające wiedzę z zakresu podziału zadań między gminą, powiatem i województwem, zadania logiczne, układanie puzzli z herbem Opalenicy, zadania artystyczne. Ponadto uczniowie musieli wykazać się umiejętnością  wyszukania informacji np. z rozkładu jazdy PKP, czy poprawnego adresowania listów. Gra terenowa wymagała również znajomości topografii miasta oraz umiejętności czytania map. Opiekę nad uczniami w czasie trwania zabawy pełniły panie Joanna Kaczmarek, Marta Grabarz, Anna Leśniak oraz wolontariuszki.

Uczestnicy z entuzjazmem stawiali czoła wyzwaniom. Udział w grze okazał się wspaniałym sposobem na rozwinięcie umiejętności orientacji w terenie oraz znajomości swojego miasta. Współpraca i zaufanie, jakie były konieczne w grze, wpłynęły na integrację grupy i zacieśniły więzi między uczestnikami. Na mecie czekały na wszystkich  smakołyki ufundowane przez Piekarnię Ciastkarnię MA-TRANS.
Po podliczeniu punktów okazało się, iż zwycięską drużyną była drużyna zielonych w składzie: Jan Gmerek, Jacek Muszyński, Aleksander Jóźwiak, Filip Opala, Arkadiusz Przybysz oraz Alan Mrozik. Zwycięzcy otrzymali z rąk  Pawła Jakubowskiego zastępcy burmistrza oraz Lidii Szwechłowicz Dyrektor Gimnazjum okolicznościowe medale oraz nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, Urząd Miasta i Gminy Opalenica, Hotel Remes Sport&Spa, Centrum Zabaw WidziMisię, ZUMBA Roma Lorenz, firmę MEIBES Perfekcyjne Systemy. Serdecznie gratulujemy.

Ostatnią niespodzianką jaka czekała na uczestników gry terenowej były pyszne lody ufundowane przez Piekarnię Bukowską Wojciecha Szczęsnego.

Zachęcamy do obejrzenia filmów i zdjęć z naszego projektu www.facebook.com/groups/1714698668803781

Anna Leśniak

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...