„Gotowe” Okulary zagrażają zdrowiu!

Okulary z „apteki”

Jak wynika z badań rynku, Polacy niechętnie poddają się badaniu okulistycznemu, niechętnie też korzystają z okularów korekcyjnych. Niestety bardzo niepokojący jest fakt, że wielu użytkowników okularów nabywa je w innym punkcie niż u optyka, pomimo coraz większej świadomości społecznej, nadal bardzo duża grupa osób kupuje „gotowe” okulary w aptekach, marketach czy na stacjach benzynowych.

Nigdy bez recepty

Okulary korekcyjne można śmiało nazwać protezą optyczną oczu. Optyka okularowa oferuje obecnie ogromną różnorodność okularów. Nie chodzi tu tylko o kształt opraw czy materiał z jakich są wykonane, ale także o rodzaje dostępnych soczewek okularowych, które są obecnie lżejsze, cieńsze, wytrzymalsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż soczewki sprzedawane jeszcze 10-15 lat temu. Jeśli okulary korekcyjne można przyrównać do protezy optycznej to powinny być one dobierane tak jak proteza, czyli zawsze indywidualnie na podstawie badania wzroku i precyzyjnych pomiarów, jedynie taka procedura gwarantuje wyraźne, zdrowe i komfortowe widzenie. Jakie zagrożenia wiążą się z zakupem okularów gotowych?

Indywidualność. Gotowe okulary korekcyjne nie spełniają warunków indywidualnej korekcji, np. nie uwzględniają rozstawu źrenic i widzenia obuocznego, astygmatyzmu. Oprócz dyskomfortowego patrzenia powodują one niewłaściwe ustawienie oczu, a to z kolei może skutkować bólami oczu i głowy oraz prowadzić do trwałego przemieszczenia gałek ocznych – zeza. Kupowane są jak buty, na zasadzie przymierzania. Stwierdzenie „dobrze w nich widzę”, nie gwarantuje jednak ani zdrowegowidzenia, ani odpowiedniej korekcji wzroku !

Jakość oprawy. Materiały używane do produkcji opraw okularów gotowych są bardzo niskiej jakości.Takie okulary to przede wszystkim produkty chińskie, nie spełniają one europejskich wymogów co do toksyczności, szkodliwości dla zdrowia wykorzystanych surowców.

Jakość optyczna soczewek okularowych. Wytwarza się je ze szkła lub tworzywa, których nie używa się w optyce okularowej ze względu na bardzo niską klasę optyczną. „Soczewki” w nich zamontowane nie posiadają wymaganych dla produktów medycznych atestów.

Cena. Wiemy, że dla wielu pacjentów najważniejszym, decydującym czynnikiem o zakupie okularów gotowych jest ich cena. Prosimy jednak pomyśleć o pełnej cenie jaką przyjdzie nam zapłacić, nie płacimy bowiem tylko pieniędzmi ale także własnym zdrowiem.

Okulary, to nie buty!

Lista możliwych dolegliwości jest zatem długa, a ich występowanie częste. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że mimo przedstawienia ww. faktów, specjaliści spotykają się z pytaniem ze strony klientów: „Skoro wiadomo, że okulary gotowe mogą szkodzić to dlaczego są w sprzedaży?” Otóż, w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej okulary gotowe mogą być sprzedawane jedynie z ulotką informacyjną dotyczącą ich właściwego stosowania. Informacja ta mówi, że okulary te są okularami zastępczymi, tymczasowymi i powinny być używane jedynie w awaryjnych sytuacjach.

PAMIĘTAJ ! MASZ JEDNĄ PARĘ OCZU – WIĘC JE SZANUJ!

Nie zwlekaj, już dzisiaj przyjdź i sprawdź swój wzrok w salonie OPTYK OSIŃSCY ul. 3 Maja 8 w Opalenicy, lub umów się na wizytę telefonicznie pod nr 696 108 801. Znajdziesz nas na www.optykosinscy.pl i www.facebook.com/OptykOsinscy/

You may also like...

Loading Facebook Comments ...