Ferie z kulturą – druga edycja

W tym roku w czasie ferii zimowych zamiast warsztatów filmowo-fotograficznych uczniowie Zespołu Szkół w Opalenicy mieli okazję wyjechać do Poznania na „Dzień pełen kultury”. Uczestnikami wyjazdu byli stali bywalcy kulturalnych wydarzeń naszej szkoły, dlatego nikogo nie zdziwił program wycieczki.

Na początek zwiedzanie całego Muzeum Narodowego i lekcja muzealna pt. „Jak patrzeć na dzieło sztuki?”. Następnie spacer po Starym Mieście- wzgórze Przemysła, rynek, fara. Po obiedzie spacer na Ostrów Tumski i Śródkę- zwiedzanie katedry ze złotą Kaplicą Królewską. Na gorącą czekoladę i desery barokowe uczniowie udali się do kawiarni teatralnej „u Przyjaciół”. W kinie „Muza” uczniowie obejrzeli turecki dramat pt. „Puszka Pandory” o problemach rodzinnych, które ujawniły się w momencie nowego wyzwania- choroby Alzheimera najstarszej osoby z rodziny. Po kolacji czekał na uczniów ostatni punkt programu- spektakl teatralny pt. „Przedwczesny pogrzeb” w Teatrze „u Przyjaciół”. Była to czarna komedia w stylu XIX-wiecznego wykładu, prowadzonego przez dwóch grabarzy, którzy zajmowali się odkopywaniem ludzi przedwcześnie pogrzebanych. Pozorna śmierć bohaterów była pretekstem do spojrzenia z dystansem na ich dotychczasowe życie i na nasz sposób myślenia o śmierci. Interakcje aktorów z publicznością spowodowały, że każdy wychodził ze spektaklu rozbawiony. Po dwunastu godzinach zażywania wielkomiejskiej kultury uczniowie wrócili pełni wrażeń i bardzo zmęczeni.

Źródło: ZS w Opalenicy

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...