Wykłady dla mundurówki

11 grudnia 2015 r. odbyły się zajęcia dla uczniów klas służb mundurowych Zespołu Szkół w Opalenicy z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu.

Pracownicy tej placówki, Dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej aspirant sztabowy Andrzej Łaciński oraz aspirant Jakub Kłosowski p/o Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczej Gaśniczej poprowadzili zajęcia w dwóch blokach tematycznych, dla dwóch klas mundurówki 1E i 3E. Pierwszy z nich dotyczył szkół pożarniczych i zasad naboru do PSP, w drugim zostały omówione przyczyny powstawania pożarów.

Nabór do straży przebiega w czterech etapach. Najpierw jest postępowanie kwalifikacyjne, które kończy się sprawdzeniem oraz oceną dokumentów danego kandydata i decyzją o jego dalszych kwalifikacjach. Z kolei II etap dotyczy sprawności fizycznej; jest niezwykle ważnej przy tego typu naborze. Nie mniej znaczącym jest etap III, sprawdzający wiedzę kandydata do PSP. Etap IV to rozmowa kwalifikacyjna – czynnik decydujący o pozytywnym bądź negatywnym zakończeniu postępowania. W ramach postępowania kwalifikacyjnego możliwe jest skierowanie każdego z kandydatów na testy psychologiczne.

Uczniowie klas służb mundurowych z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali tych informacji i zadawali różnego rodzaju pytania. Niektórzy uczniowie mundurówki planują związać swoją przyszłość właśnie z PSP. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że od września 2015 roku absolwent naszej mundurówki młodszy aspirant Michał Wnuk zasilił szeregi PSP w Nowym Tomyślu.

Fotografia: Elżbieta Mortka

Źródło: ZS w Opalenicy

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...