Warsztaty kompetencyjne z komendą policji

W dniach 30 listopada i 01 grudnia 2015 roku uczniowie klasy III Zespołu Szkół w Opalenicy z wychowawcą Elżbietą Mortką i opiekunem Agatą Skrzypczak uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Wojewódzką Komendę Policji w Poznaniu. Warsztaty odbywały się w Kiekrzu, gdzie pod okiem policjantów, psychologów i pracowników cywilnych poznańskiej komendy uczniowie mogli zaznajomić się z rygorystycznymi kryteriami przyjmowania kandydatów do policji.

Młodzież podjęła próbę zmierzenia się z kolejnymi etapami tego trudnego egzaminu. Na początku była rozmowa kwalifikacyjna. Uczniowie przed komisją wcielili się w role kandydatów do służby w policji i próbowali zaprezentować się z jak najlepszej strony. Wszyscy chętni, lepiej lub gorzej, poradzili sobie z tym zadaniem. Każdy uczestnik warsztatów odbył indywidualną rozmowę z psychologiem. Zadania te miały sprawdzić uczestników w sytuacjach stresowych, a przede wszystkim pokazać, czy będą w stanie dokonać właściwej i ciekawej autoprezentacji. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Cała grupa udała się na halę sportową, gdzie został przygotowany specjalny tor sprawnościowy. Dla klasy 3E nie była to pierwsza taka próba pokonania toru, ponieważ mieli już taki sprawdzian w klasie pierwszej, gdzie przeszli tor sprawnościowy przygotowany przez wychowawcę klasy Elżbietę Mortkę.

Drugi dzień rozpoczął się od wczesnego śniadania i wyjazdu do Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Poznaniu, gdzie uczniowie wysłuchali wykładu na temat zagrożeń współczesnej młodzieży m.in. narkotyków. Później zwiedzili uczelnię i zapoznali się z ofertą szkoły.

Interesująca okazała się też wizyta w Skoda Auto Lab w Poznaniu. Jest to interaktywne Centrum Bezpieczeństwa, gdzie można się uczyć poprzez zabawę. Odwiedzający każdą z pięciu stref może skorzystać z interaktywnych atrakcji, np. symulatora dachowania, a także doświadczyć doświadczyć wielu sytuacji drogowych, poznać ciekawostki dotyczące ekologicznej jazdy, czy bezpiecznego zachowania na drodze. Uczniowie dowiedzieli się również, jakiego ciężaru nabiera ich własne ciało albo niezabezpieczone w aucie przedmioty w czasie wypadku, jak działają poduszki bezpieczeństwa czy z jakich elementów konstrukcyjnych zbudowany jest samochód osobowy.

Źródło: ZS w Opalenicy

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...