Dakowski Dwór

Amerykańscy kadeci w LO w Opalenicy

We wtorek, 24 marca 2015 roku, w opalenickim liceum pojawili się kadeci Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Goście, przybyli do nas ze stanu Colorado Springs.

Tego dnia odbyły się dwa spotkania z uczniami, przede wszystkim klas służb mundurowych, ale i kilku pozostałych klas liceum i technikum.

Goście opowiadali o swoich wrażeniach w Polsce i o swojej pasji wojskowej. Rozpoczęli od wartości zasadniczych, według których funkcjonują na Uniwersytecie. Te trzy zasady to” uczciwość najpierw”, „służba przed sobą” i „doskonałość we wszystkim co robimy”. Na uniwersytecie studiuje 4 tysiące studentów. Nie jest to uniwersytet typowo męski, ale z męską przewagą, bowiem na jedną dziewczynę przypada 4 chłopaków. Po pierwszym roku studenci indywidualnie wybierają dalszy kierunek, np. inżynierię. Bardzo trudno jest się dostać do akademii, na jedno miejsce jest dziesięciu kandydatów. Jeśli już młody człowiek się do niej dostanie musi obowiązkowo przejść sześciotygodniowy obóz przed rozpoczęciem nauki w akademii.

Podczas tych zajęć studenci zdobywają umiejętności prawidłowego noszenia munduru, składania meldunku, przechodzą testy sprawnościowe i psychologiczne. Jest to bardzo stresujący czas, ale jak wielokrotnie podkreślali nasi goście, wiara w Boga ma tutaj ogromne znaczenie i pomaga im przejść przez te niełatwe doświadczenia. Każdego semestru przechodzą 2 testy sprawnościowe, które muszą zaliczyć, by utrzymać się na uczelni. Poza tym skaczą na spadochronach, pilotują szybowce, pracują przy komputerze, biorą udział w różnych projektach np. wykonują projekty rakiet, małych samolotów. Po ukończeniu uczelni uczestniczą w szkoleniu w lataniu, w weekendy mają czas wolny, wówczas jeżdżą na nartach, chodzą do kina , do restauracji, jak studenci na całym świecie. Ważną rolę w ich życiu pełni religia. Wiara w Boga ułatwia im uczenie się, pomaga przechodzić testy. Aspekt duchowy jak podkreślali, pomaga im przeżywać sensownie życie, osiągać wyznaczone cele.

Uczniowie, nie tylko z klas służb mundurowych, po zakończonym spotkaniu mieli mnóstwo pytań do naszych sympatycznych gości.

Elżbieta Mortka

Źródło: ZS w Opalenicy

 

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


dziewięć + = 12

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>