Bezpieczeństwo na drodze

W dniu 29 stycznia 2015 roku uczniowie klasy 3 Technikum Logistycznego w Zespole Szkół w Opalenicy wzięli udział w lekcji zorganizowanej przez specjalistów SKODA Auto Lab w Poznaniu.

Zajęcia terenowe odbyły się w pierwszym w Polsce Interaktywnym Centrum Bezpieczeństwa SKODA Auto Lab w Poznaniu. Interaktywna ekspozycja została podzielona na 5 stref, w których uczestnicy zajęć mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą bezpiecznych zachowań na drodze. Uczniowie skonfrontowali wiadomości zdobyte na lekcjach Edukacji Dla Bezpieczeństwa z zakresu udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach samochodowych. Kolejna odwiedzona strefa dotyczyła konsekwencji wynikających z beztroskiej jazdy czy też chwili nieuwagi na drodze. W tej strefie instruktorzy z ICB uświadomili młodzieży jak ważne jest odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy, a także pokazali jak bardzo niebezpiecznym może być złe ułożenie rąk na kierownicy czy też zła postawa siedząca. Młodzież miała możliwość obejrzenia samochodu w przekroju i zapoznania się ze strefami bezpiecznego zgniotu, rozłożeniem poduszek i zasadą ich działania oraz sposobem działania amortyzatorów i sprężyn, które zapewniają komfort jazdy.

Najciekawszymi elementami interaktywnej lekcji były symulatory ekojazdy, bezpiecznego hamowania, szybkości reakcji na drodze. Największym zainteresowaniem jednak cieszyły się symulatory dachowania i zderzeń. W tych symulatorach młodzież w kontrolowanych warunkach mogła sprawdzić co czuje uczestnik ruchu drogowego przy gwałtownym hamowaniu i dachowaniu samochodu.

Z pewnością tego typu interaktywna lekcja pozwoliła  uczniom uświadomić sobie jak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa w trakcie poruszania się na drodze, zwłaszcza, że większość uczniów to czynni uczestnicy ruchu drogowego.

Mariusz Stachowski

Źródło: ZS Opalenica

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...