Warto żyć dla innych

Nasza gmina tętni życiem, świadczą o tym przede wszystkim czyny „zwykłych” ludzi. Przedstawiamy Państwu Panią Jolantę Horowską, osobę, która pomimo pędzącego coraz szybciej życia potrafi znaleźć czas dla innych, bardziej potrzebujących. Uczy nas nie tylko jak dzielić się tym co mamy z innymi, tak i w jaki sposób przemóc się i zacząć pomagać. Czy pomaganie jest fajne? Przekonajcie się sami.

Opalenica24: Proszę powiedzieć nam parę słów o sobie.

Jolanta Horowska: Od urodzenia („Hydrozagadka” A. Kondratiuka i „Rejs” M. Piwowskiego to moi rówieśnicy ;-)) mieszkam w Opalenicy. Widziałam jak powstają pierwsze bloki w naszym mieście, rozbudowują kolejne osiedla, jak powiększa się księgozbiór biblioteczny, zmienia Dom Kultury… (mogłabym tak wymieniać już sporo); a przy tym w rodzinnym domu słuchałam opowieści o ludziach, ich dziejach i samym grodzie nad Mogilnicą. Jestem więc z krwi i kości opaleniczanką, do czego chętnie się przyznaję. Współpracując z Zygmuntem Dudą i dr Bogumiłem Wojcieszakiem dogłębniej poznaję naszą historię i widzę, jak splata się ona z polską historią.

P1030935 _ kopia

O24: Udzielasz się w Akcji Katolickiej, co spowodowało iż aktywnie uczestniczysz w tym stowarzyszeniu?

JH: Nie umiem siedzieć bezczynnie, a robić coś dla drugich to wielka radość. Miejsce działania znalazłam w Akcji Katolickiej. Jest to stowarzyszenie katolickie, które reaktywował św. Jan Paweł II. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii św. Mateusza w Opalenicy działa już 15 lat. Jestem jego wiceprezesem. Włączam się również w pracę Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Poznaniu, zasiadam w Radzie DIAK. Oprócz pogłębiania życia religijnego, aktywacji wiernych świeckich w Kościele, w Statucie wpisane są także działania charytatywne, kulturalne. Stowarzyszenie krzewi patriotyzm. Organizowany przez Akcję Katolicką Archidiecezjalny Przegląd Pieśni i Poezji Patriotycznej, czy konkursy o tematyce patriotycznej, zachęcają dzieci i młodzież do poznawania ojczyzny. Trzeba uczulić młode pokolenie na wypisywane dawniej hasło: Bóg – Honor – Ojczyzna, by patriotyzm nie uaktywniał się tylko podczas rozgrywek sportowych, ale przejawiał na co dzień, choćby w kulturze języka polskiego czy poszanowaniu flagi. Jestem także członkiem Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

Lumix (18) 248 _ kopia

O24: Już od wielu lat piszesz artykuły do gazety, co jest dla Ciebie inspiracją do pisania?

JH: Chyba w 2005 r. w gazetce parafialnej ukazał się mój pierwszy artykuł. W lutym 2011 r. zostałam redaktorem naczelnym „A oto Ja jestem”, dwumiesięcznika parafii św. Mateusza w Opalenicy. Moje artykuły ukazują się również w lokalnej prasie: „Echach Opalenickich”, „Dzień po Dniu”, a także w „Przewodniku Katolickim”. Publikuję też na stronach internetowych: poznan.ak.org.pl oraz ak.org.pl, jak również na tej stronie (przyp. red. www.opalenica24.info). Skąd czerpię inspirację? Są to głównie „zapiski kronikarskie” – opisuję wydarzenia, ale są też wywiady. Przygotowując materiał do gazetki muszę mieć zdjęcia. I tak zaczęłam „bawić się” w fotoreportera. Cały czas uczę się, jak prowadzić gazetkę. Pomocą są warsztaty dziennikarskie, w których brałam udział, a reszta to praca i krytyczne na nią spojrzenie.

O24: Aktywnie uczestniczysz w życiu katolickim: współtworzysz festyn parafialny, gazetkę.

JH: Wspomniany Festyn Parafialny organizowaliśmy już jedenasty raz. O tym, że wpisał się już on na stałe do serc opaleniczan przekonujemy się co roku. Udział wielu, nie tylko parafian, ale i gości spoza Opalenicy, świadczy o tym, że warto go przygotować. Zebrane pieniądze przeznaczamy na letnią akcję: wAKacje, która pozwala dzieciom wyjechać nad morze, czy jezioro, na jednodniowe wycieczki, ale i dłuższe wypady. Z pomocą wolontariuszy zapewniamy opiekę, gry, zabawy, atrakcje. Ponad 10 lat wyjeżdżałam z młodzieżą z archidiecezji poznańskiej na obozy pod namiotami w Puszczy Noteckiej organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, gdzie prowadziłam kuchnię. Tak właściwie trudno jest oddzielić życie „katolickie”, od „powszedniego”. To jest jedno życie. Katolikiem się po prostu jest.

O24: Jak mogłabyś zachęcić inne osoby do pomocy w ramach Akcji Katolickiej?

JH: Jak już wspominałam, wolontariusze włączają się w letnią akcję wAKacje. Cała rzesza pomaga również przy organizacji festynu. W Opalenicy mieszkają naprawdę dobrzy ludzie. Potrzeba tylko zachęty, impulsu, by wyszli z domu i działali. Jedni potrzebują więcej, inni mniej czasu, by do tego dojrzeć. Co prawda wielu tłumaczy się brakiem czasu, ale w myśl powiedzenia: Chcesz mieć mało czasu – nie rób nic zachęcam, by przeorganizować swój plan dnia i wykroić godzinkę dla sąsiada lub spotkanie Akcji Katolickiej (tylko raz w miesiącu!). O tym, że opaleniczanie umieją się dzielić można przekonać się także podczas przeprowadzanych akcji krwiodawstwa – ostatnio oddaliśmy prawie 20 litrów! Parę kropel mojej AB Rh (-) też tam jest.

Łazy.5.dzień.4.VII.2012r 210 _ kopia

O24: Jak wypełniasz swój wolny czas, o ile wśród wszystkich obowiązków i pasji taki znajdziesz?

JH: Praca zawodowa i zajęcia, które wymieniłam, faktycznie potrzebują czasu, by je wypełnić. Podstawa to dobra organizacja, czy jak to się mówi „zarządzanie” właśnie czasem. Co wtedy robię? Chętnie spotykam się z przyjaciółmi, lubię poczytać dla relaksu (klasykę, kryminał, wspomnienia), obejrzeć dobry film, posłuchać muzyki (barok to mój ulubiony okres). Bywa, że chwycę gitarę do ręki i przypomnę sobie kilka chwytów czy nutek.

O24: Dziękujemy za rozmowę.

Biała 2011 I 055 _ kopia

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...