Dakowski Dwór

Zajęcia na Politechnice

Już po raz drugi Zespół Szkół w Opalenicy odwiedza Politechnikę Poznańską w ramach działań związanych z projektem Czas Zawodowców.  Tym razem osiemnastu uczniów Technikum wykorzystując nowoczesne technologie i najnowocześniejszy sprzęt mogło stanąć w szranki z problemami informatycznymi. W ciągu pięciu dni prowadzono urozmaicone zajęcia.

Zadaniem pierwszej grupy „sieciowców” była konfiguracja urządzeń sieciowych. Umiejętność odpowiedniego połączenie i skonfigurowanie routera, switcha czy punktu dostępowego okazało się kluczową umiejętnością. Dzięki tym pracom całe laboratorium mogło cieszyć się dostępem do Internetu czy dostępnych urządzeń sieciowych. Ciekawym doświadczeniem była możliwość zapoznania się z budową i wyposażeniem profesjonalnej szafy serwerowej.

Grupa druga to „sprzętowcy”, których zadaniem był montaż sprzętu na stanowiskach komputerowych. Instalacja systemu i oprogramowania była niezbędna do tego aby można było wykonać następne zadania. Korzystając z przygotowanej sieci komputerowej i dostępnych komputerów z oprogramowaniem  wykonano ostatnie zadanie, jakim było przygotowanie na dysku sieciowym prezentacji grup i ich dokonań. Wykonano też projekty 3D, które w późniejszym terminie zostały wydrukowane na drukarce 3D.

Trzeciego dnia nastąpiła zmiana warunków pracy i tym razem w grupach dwu-osobowych przygotowywano kablowanie pod internetowe gniazda typu RJ-45. Osoby, które wykonały to zadanie najszybciej, przeprowadziły również test zgodności stworzonych kabli. Tego samego dnia prowadzący przedstawił wiele ciekawych informacji dotyczących światłowodów o wymownych nazwach cleaver, stripper, które później za pomocą urządzeń spawaliśmy.

Kolejnego dnia uczniowie ponownie zostali podzieleni na grupy, które zajmowały się m. in. media konwerterami, transmitterami 230V firmy TP-Link, testerem sieci Wi-Fi Aircheck czy konfiguracją VOIP. Później także każdy uczestnik praktyk miał za zadanie przetestować na sprzęcie komputerowym metodę „Wake On LAN”. Ostatniego dnia praktyk, uczniowie zostali oprowadzeni po obiektach Politechniki Poznańskiej. Zwiedzano m. in. Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki czy wnętrza studenckiego Radia Afera. Następnie wróciliśmy do pracowni, gdzie ukończono wydruki na drukarce 3D oraz napisano końcowy test dotyczący wiedzy zdobytej na praktykach. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat ukończenia 40-godzinnych praktyk wraz z odpowiednią oceną.

Źródło: ZS Opalenica

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


3 − = zero

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>