Opalenica stawia na młodzież

Opalenica stawia na młodzież. Czy tak jest w rzeczywistości? W tym roku swoją I kadencje kończy powołana w 2012 Młodzieżowa Rada Miejska (w skrócie: MRM) w Opalenicy. Funkcję przewodniczącego pełni Marcin Piechota, rodowity mieszkaniec Opalenicy, aktywnie uczestniczący w życiu społecznym naszej gminy. Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem oraz aktywnego komentowania.

MRM_LOGO

Opalenica24: Powiedz nam coś o sobie.

Marcin Piechota: Urodziłem się 2 października 1993 roku. Od 20 lat jestem mieszkańcem Opalenicy. W 2013 roku skończyłem edukacje w Technikum Logistycznym. Na co dzień pracuje jako handlowiec w salonie sieci AVANS w Nowym Tomyślu. Interesuję się przede wszystkim sportem oraz muzyką. Jako człowiek jestem bardzo otwarty na świat, na ludzi i szczerą rozmowę z nimi.

O24: Jesteś przewodniczącym MRM, w jakim celu została ona powołana?

MP: Tak, od 28 czerwca 2012 roku jestem Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miejskiej w Opalenicy. Młodzieżowa Rada Miejska została powołana przez uchwałę Rady Miejskiej z grudnia 2011 roku. Według brzmienia uchwały Rada Młodzieżowa jest organem, który reprezentuje interesy młodych ludzi na terenie gminy Opalenica. Ponadto współpracuje z samorządami szkolnymi, działa na rzecz praw i godności ucznia, promuje kulturę oraz integruje lokalną społeczność.

O24: Co skłoniło Cię do startu w wyborach do MRM?

MP: Odkąd pamiętam  w  Szkole Podstawowej, Gimnazjum czy Zespole Szkół zawsze byłem aktywną osobą na tle społeczności uczniowskiej. Wyrywałem się do różnych inicjatyw: między innymi szkolne kółka europejskie w Szkole Podstawowej „Euruś”; w Gimnazjum „Europinus”. Działałem w samorządach szkolnych oraz w innych kółkach czy projektach. O pomyśle powołania Rady Młodzieżowej dowiedziałem się na początku obecnej kadencji Rady Miejskiej. Stwierdziłem, że moją otwartością na świat oraz charyzmą mogę wnieść dużo dobrego do takiej organizacji, dlatego zgłosiłem się jako kandydat na radnego Młodzieżowej Rady Miejskiej.

O24: Kadencja w MRM dobiega końca, jakie są Twoje plany z tym związane?

MP: Tak, I kadencja Młodzieżowej Rady Miejskiej powoli dobiega końca. Moje plany jeśli chodzi o Radę Młodzieżową to przede wszystkim dobre przygotowanie wyborów na drugą kadencje Rady. Pierwsza kadencja, muszę przyznać, mimo wszystko była ogromnym wyzwaniem. Zdarzały się wzloty i upadki jak to w życiu bywa jednakże oceniam tą kadencje bardzo dobrze. Uważam, że opalenicka młodzież bardzo dobrze pokazała się całej społeczności lokalnej i mam nadzieje, że druga kadencja będzie to kontynuować i wprowadzi nowe inicjatywy wśród mieszkańców naszej gminy. Ponownie w wyborach do MRM wystartować nie mogę, ponieważ mój wiek nie mieści się w kryteriach zgłoszeniowych. Bynajmniej, moja działalność odbiła się pozytywnym echem wśród mieszkańców. Padło kilka zapytań co do mojej osoby zarówno wśród młodzieży jak i  starszych osób czy wystartuje w listopadowych wyborach samorządowych. Sądzę, że jest to bardzo odpowiedzialna funkcja dlatego zastanawiam się nad tym, jak na razie żadnej decyzji nie podjąłem ale na pewno przemyśle to na spokojnie.

O24: Skąd zainteresowanie polityką?

MP: Moje zainteresowanie polityką sięga czasów gimnazjum. Klub europejski „Europinus”, którym kieruje pani Bożena Nienartowicz był takim początkiem mojego zainteresowania polityką. Celem działania tego klubu to przede wszystkim poznawanie organu jakim jest Unia Europejska. Podczas roku szkolnego w ramach kółka odbywały się spotkania z politykami różnych opcji na tematy, które przygotowywali uczniowie. Zawsze uczestniczyłem w tych spotkaniach i z zaciekawieniem słuchałem jak ludzie sprawujący tak poważne funkcje opowiadają o zmianach, dzięki którym ludziom będzie żyło się lepiej w naszym państwie. Od tamtego momentu codziennie śledzę polską scenę polityczną oraz naszą gminę – jak nasi włodarze kierują tym terenem.

O24: Angażujesz się jeszcze jakieś inne projekty?

MP: Co roku od ponad 7 lat angażuje się w styczniu w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Sprawia mi to ogromną radość. Co roku czytam i słucham różnych opinii na temat tej organizacji, ale staram się łamać wśród ludzi te negatywne opinie i pokazywać, że jest to zbiórka na szczytny cel: dla chorych małych dzieciaków, a od ostatnich finałów też dla osób starszych. W ostatnich miesiącach brałem udział wraz z Radą Młodzieżową w akcji związanej z wydawaniem żywności dla osób potrzebujących z terenu gminy Opalenica. Inicjatywą kieruje znana w całej gminie ze spraw rolniczych pani Maria Galas.

O24: Mieszkasz już w Opalenicy ponad 20 lat. Czy uważasz, że (według powszechnych opinii) w naszym mieście „wieje nudą”?

MP: Często spotykam się z tym stwierdzeniem, jednakże dla każdej osoby można znaczyć coś innego. Dla jednego wieje nudą w sporcie, dla innego w kulturze, dla innego w inwestycjach, a dla innego na opalenickim rynku pracy. Według mnie wcale w Opalenicy nudą nie wieje. Sądzę, że bardzo dużo zależy od ludzi aby w ich głowach było świeże podejście do życia. Uważam, że każdy w tej gminie znajdzie coś dla siebie co powinno go zainteresować. Chciałbym też zaznaczyć, że jako mieszkańcy mamy ogromny wpływ na to jak ta gmina będzie wyglądać. Zachęcam wszystkich, aby brali aktywny udział w życiu społecznym. Między innymi w konsultacjach społecznych takich jak te organizowane przez Dom Kultury – odnośnie oferty kulturalnej tej placówki. Sesja Rady Miejskiej jest idealnym momentem, aby mieszkańcy mogli wypowiedzieć się w obecności burmistrzów oraz radnych co można w naszej gminie poprawić aby nam wszystkim żyło się lepiej. Warunek jest jeden: ludzie muszą wziąć sprawy w swoje ręce i nie bać się mówić o sprawach, które nas dotyczą. Każdy głos jest w stanie wiele zmienić.

O24: Co Ci się najbardziej podoba w naszym mieście?

MP: W naszym mieście wiele mi się podoba. Po pierwsze miejsca do spędzania wolnego czasu ze znajomymi są bardzo fajne. Bardzo mocno da się to zauważyć w letnie miesiące. Takim miejscem do posiedzenia, pogadania ze znajomymi jest słynny deptak przy Orliku.  Poza tym, bardzo podoba mi się to, że w ostatnich miesiącach w naszym mieście ludzie coraz więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu: biegają, jeżdżą na rowerze, chodzą z kijkami bądź korzystają siłowni przy hali OSiRu. W końcu sport to zdrowie a wtedy ludzie się uśmiechają do wszystkich.

O24: Dziękujemy za wywiad.

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...