Rowerem do Sielinka


Już od jakiegoś czasu mieszkańcy naszej gminy mogą korzystać ze świeżo co wybudowanej ścieżki rowerowej biegnącej na odcinku wzdłuż drogi powiatowej nr2723p (droga do Grodziska Wlkp.) od miasta Opalenica do skrzyżowania dróg Troszczyn/Sielinko.

Pierwotny odcinek ścieżki rowerowej oddzielony od głównej drogi barierkami ma niespełna kilometr długości. W przyszłości miasto planuje rozbudowę drogi w stronę Grodziska Wielkopolskiego jak i w stronę dworca kolejowego w Opalenicy.

Warto nadmienić iż w drodze uchwały Rady Miejskiej nadano ścieżce rowerowej nazwę im. Bernarda Chrzanowskiego.

A kim był Bernard Chrzanowski? Zapraszamy do krótkiej lektury.

Bernard Chrzanowski – działacz społeczny i polityczny, krajoznawca. Urodził się w 1861 r. w Wojnowicach. Po ukończeniu Gimnazjum św. Marii Magdaleny studiował historię w Krakowie, następnie prawo w Berlinie. W 1890 r. otworzył w Poznaniu kancelarię adwokacką.

W latach 1901-1910, będąc posłem do parlamentu pruskiego bronił spraw polskich. Udzielał się społecznie m.in. w Towarzystwie Pomocy Naukowej, Towarzystwie Czytelni Ludowych, Związku Sokołów i kierował utworzonym w 1909 r. w Poznaniu, Towarzystwem Demokratyczno-Narodowym. W 1913r. założył w Poznaniu Towarzystwo Krajoznawcze zostając jego przewodniczącym. Był autorem przewodników po ziemi kaszubskiej, m.in. Na kaszubskim brzegu. Z jego inspiracji Stefan Żeromski napisał Wiatr od morza.

W wolnej Polsce w latach 1922-1928 był kuratorem okręgu szkolnego poznańskiego, a w 1935 r. przyjął mandat senatora. Zmarł w 1944 r. w Konstancinie. W 1986 r. jego prochy przeniesiono na cmentarz oksywski w Gdyni.

Olgierd Jastrzębski

Już od prawie ćwierćwiecza urzęduje w Opalenicy, co czyni mnie według miejscowych norm społecznych - Rodowitym Opaleniczaninem i uwierzcie mi bądź nie, ale wcale nie czuję się z tym źle. Staram się spoglądać na otaczającą rzeczywistość z przymrużeniem oka oraz lekkim dystansem, co z reguły nie przeszkadza w codziennym życiu, a nielicznych zwyczajnie wkurza.

You may also like...

Loading Facebook Comments ...